Java Google Chrome NPAPI Sorunu Çözümü » Doğan BAYBAŞİN, Bilgi Güçtü Paylaştıkça Büyür.

» » Java Google Chrome NPAPI Sorunu Çözümü

Reklam Alani
Reklam Alani
Reklam Alani
 
 
 
Kadin, Aile ve Çocuk Sağlığı

Java Google Chrome NPAPI Sorunu Çözümü

Yazar: HbY Tarih 29-06-2016, 17:58, Gösterim: 5448

0 Java 7.10 ve daha üstü kullanımda ki sürümlerde, güvenilmeyen Java destekli uygulamalarının (farklı bir izahla, bilinen yada bilinmeyen yayımcılar tarafından dijital olarak imzalanan uygulamalar ve güvenilir bir Sertifika Yetkilisi tarafından yayınlanmayan bir sertifikalarla kurulu oyun, sohbet, radyo vb ) bir web sayfasına dahil olduğunda ne zaman ve nasıl çalışacağını yönetme özelliğini sunmaktadır. Bu yolla Java Denetim Masası'ndaki güvenlik düzeyi ayarlarıyla aşağıdakiler belirlenir.
Güvenilmeyen Java uygulamaları çalıştırılmadan önce sistemimizde ki güvenlik düzeyi (ORTA DERECE veya YÜKSEK) bilgi istemi görüntülenmesini web tarayıcılar ile sağlar..

Chrome tarafından NPAPI desteği
Web tarayıcıları için Java eklentisi, belli başlı tüm web tarayıcılar tarafından desteklenmekte olan NPAPI platformlar arası eklenti mimarisine dayalıdır. Google, Eylül 2013'ten bu yana , Chrome tarafından sağlanan NPAPI desteğini "2014 yılı sonuna" kadar kaldırmayı planladığını açıklamıştır ki işlem; Silverlight, Java, Facebook Video ve diğer benzeri NPAPI tabanlı eklentiler için desteğin de kaldırılacağı anlamına gelmektedir. Kısa bir süre önce, Google planlarını gözden geçirdi ve NPAPI'yı tamamen kaldırmayı 2016 yılı sonlarına ertelediğini duyurdu. Bu tarihlerin daha da ileri alınıp alınmayacağı konusunda netlik olmadığı için, Java kullanıcılarının bir an önce Chrome'a alternatif tarayıcılar kullanmayı düşünmelerini öneririz. Chrome yerine Firefox, Internet Explorer ve Safari'yi daha uzun vadeli seçenekler olarak tavsiye ederiz. Google, Nisan 2015'te yayınlanan Chrome Sürüm 42'den itibaren Java gibi NPAPI tabanlı eklentileri konfigüre etmeye yönelik fazladan bir adım ekledi ve tüm sürümlerde NPAPI etiketi kullanımı seçenecek halinde sunmaya başladı. Ama yinede Chrome kullanmaya devam edecekseniz eğer NPAPI etiketini Google Chrome de etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Google Chrome Sürüm 42 ve daha yeni sürümlerde NPAPI'yi Etkinleştirme
Google Chrome Sürümü 42 itibariyle NPAPI eklentilerini kullanmaya devam edebilmek için fazladan bir konfigürasyon adımı gereklidir.

URL çubuğunuza
chrome://flags/#enable-npapi
girin.

Java Google Chrome NPAPI Sorunu Çözümü


NPAPI'yi Etkinleştir konfigürasyonu seçeneği ile Etkinleştir bağlantısına tıklayın.
Konfigürasyon sayfasının alt kısmında ortaya çıkan Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
Google Chrome kullanıcılarını desteklemek için alternatif yollar arayan Geliştiriciler ve Sistem yöneticileri, bu blog'u ve özellikle "Gözatıcı dışında Web Başlatma uygulamalarını çalıştırma" ve "Ek Dağıtım Seçenekleri" bölümlerini incelemelidirler.

Google Chorume de Java eklentisi için izin gereklidir
Google Chrome'u kullanırken Javanın çalıştırılması için izniniz gerekmektedir yazan bir mesaj görürseniz sayfada eklentileri çalıştırabilmek için ilgili Chrome seçeneklerini yanıtlamanız gerekir. Seçenekler Chrome sürümüne göre değişir.

Adres Çubuğunda Chrome eklentisi engellendi simgesi
Chrome adres çubuğunda, engellenen eklenti simgesini bulun. Simge tıklandığında Bu sayfada eklentiler engellendi mesajı ve eklenti seçenekleri görüntülenir

Bu sitenin tüm sayfalarında eklentilerin (Java dahil) çalışmasına izin vermek için [name of site] sitesinde eklentilere her zaman izin ver.
Sayfada eklenti (Java dahil) içeriğine sadece siz sayfadan ayrılana kadar izin verilmesi için Şu anda tüm eklentileri çalıştır'a tıklayın.
Sayfada eklentilerin çalıştırılmasını engellemeye devam etmek için Eklentileri engellemeye devam et'e tıklayın.
Chrome mesaj çubuğu
Sayfadaki Java içeriğinin yalnızca siz bu sayfadan ayrılana kadar çalıştırılmasına izin vermek amacıyla Bu seferlik çalıştır'a tıklayın.
Java'nın bu sitenin tüm sayfalarında çalıştırılmasına izin vermek için Bu sitede her zaman çalıştır'a tıklayın. Böylece bu mesaj sitenin diğer sayfalarında tekrar görüntülenmez.
Ayrıca, Eklenti engellemeyi yönet seçeneği yoluyla, izinleri her site için ayrı olarak yönetebilirsiniz.

Bunun için ilave eklenti gereklidir
Chrome'da sayfadaki bazı öğelerin görüntülenmesi için Java(TM) gereklidir yazılı bir mesaj çubuğu görüntülenirse, Chrome mesaj çubuğundaki Eklentiyi yükle'ye tıklayın veya uygulamayı java.com adresinden indirin.


Eklentinin kullanım süresi dolmuştur
Chrome'da Kullanım süresi dolduğu için Java(TM) engellendi yazılı bir mesaj çubuğu görüntülenirse, en yeni Java yazılımını indirmek için Chrome mesaj çubuğundaki Eklentiyi güncelle'ye tıklayın.

Kategori: Google Diyari, Internet Alemi, Java Adobe

Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Ekle

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:
Kalın İtalik Altı Çizili Üzeri Çizili | Sola Yasla Ortala Sağa Yasla | İfade Ekle Bağlantı EkleKorumalı Link Girin Renk Seçimi | Gizli Metin Alıntı Ekle Farklı Bir Alfabe ile Yazılmış Olan Seçili Metni Kiril Alfabesine Çevir Spoiler Ekle
Resimde görünen, iki kelimeyi girin: *